ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır?

Celoxy

Kullanıcı
Katılım
2 Nis 2023
Mesajlar
213
Tepkime puanı
0
Puanları
16
ISO Belgesi Nedir?

ISO belgesi, bir işletmenin uluslararası standartlara uygunluğunu doğrulayan bir belgedir. ISO (International Organization for Standardization) tarafından geliştirilen standartlara uygun olmak, işletmenin ürünlerinin ve hizmetlerinin kalitesini arttırması açısından önemlidir.

ISO belgesi almak için işletmeler, belirli bir standarda uyum sağlamak için gerekli tüm adımları tamamlamalıdır. Bu adımlar arasında, belirli bir yönetim sistemi kurmak, süreçleri belgelemek, çalışanları eğitmek ve performansı izlemek yer alabilir.

ISO belgesi, işletmenin müşterileri ve diğer paydaşları tarafından güvenilirliğini arttırabilir ve işletmenin uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesine yardımcı olabilir.

ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 Belgesi, uluslararası bir kalite yönetim sistemi standardı olan ISO 9001'in gerekliliklerini yerine getiren şirketlere verilen belgedir. Bu belge, bir şirketin ürün ve hizmetlerinin kalitesini artırmak için iş süreçlerinin etkin bir şekilde yönetildiği ve sürekli olarak iyileştirildiği anlamına gelir.

ISO 9001 Belgesi, bir şirketin müşterilerine güvenilir ürün ve hizmetler sunmak için belirlenmiş standartları takip ettiğini gösterir. Ayrıca, bir şirketin iş süreçlerinin daha etkin bir şekilde yönetildiği, kaynakların daha verimli kullanıldığı ve müşteri memnuniyetinin arttığı anlamına gelir.

ISO 9001 Belgesi, birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır ve uluslararası kabul görmüş bir belge olması nedeniyle bir şirkete saygınlık kazandırmaktadır.

ISO 9001 Belgesi Nasıl Edinilir ve Maliyetleri Nelerdir?

ISO 9001 Belgesi, Türk Akreditasyon Kurumu ya da uluslararası akreditasyon onaylı yetkili kuruluşlardan temin edilebilir. Ancak, firma öncelikle dokümantasyon hazırlama, sistem kurulumu, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalıdır.

ISO 9001 Belgesi, kuruluşun politikalarını, bağlamını, analizlerini, stratejisini, risk ve süreç yönetimini entegre bir şekilde oluşturarak müşteri odaklı sürdürülebilirliği sağlayan bir kalite yönetim sistemi standardıdır.

ISO 9001 Belgesi, kişisel belge (eğitim sertifikası) ve firma için alınan belge (ISO 9001 Belgesi) olarak iki gruba ayrılır. Genellikle, kuruluş olma gereksinimlerine öncelik veren, ürettiği mal veya hizmette sektörde önde olmak isteyen firmalar tercihen ISO 9001 Belgesi alırlar.

ISO 9001 Belgesi zorunlu değildir ancak bazı kamu ihalelerinde ve şartnamelerinde talep edilmektedir. Firmalar bu belgeyi işletmenin kurumsallık ve disiplin arayışı, prestij gibi durumlarla da alabilirler.

Belge başvurusu için gerekli evraklar arasında vergi levhası, imza sürgüsü, oda kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi ve SSK iş dökümü bulunur. Danışmanlık hizmeti almak isteyen firmaların ise sektörleri, çalışan sayısı, hangi belge türünü alacakları (Turkak ya da yabancı akreditasyon), danışmanlık türü gibi bilgileri vererek fiyat teklifi alması gerekmektedir.

Firma analizi yapıldıktan sonra, ilgili yetkili belgelendirme firmasından (Turkak & yabancı akreditasyon) denetim yapılacaktır. Denetimi başarıyla geçen firmalar ISO 9001 Belgesi almaya hak kazanacaktır.

Daha fazla bilgi için adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst