Javascript Nedir , Hangi alanlarda kullanılır ? |Yazılım Dilleri #2

aripaketim

Kullanıcı
Forum Yetkilisi
Web sitesi
discord.gg
Merhaba sevgili Hopena kullanıcıları. Ben Arı Paketim Bilişim Hizmetleri ve Teknoloji Müdürlüğü Firma Sahiplerinden Emzel. Forumda siz kullanıcıların işine yarayabileceğini düşündüğüm bir seri yayınlamak istedim. Eğer yoğun bir ilgi olursa bunları resmi Arı Paketim youtube hesabında da paylaşayacağım. Bu şekilde daha çok şey öğrenebileceksiniz ve öğrendiklerinizi pekiştirebileceksiniz. Serimiziin adı "Yazılım Dilleri". Bu seri ile bazı yazılım dillerini tanıyacağız ve hangi alanlarda kullanıldıklarını öğreneceğiz. Bu konumuzda Javascript dilinden bahsetmek istiyorum. Hepinize iyi günler diliyorum.

Javascript Nedir ?

Javascript , tarayıcı üzerinde çalışan , web sayfalarına dinamiklik katmak ve kullanıcı ile etkileşimi arttırmak için kullanılan betik dilidir. Java ile Javascript karıştırılmamalıdır. Java bir programlama dili , Javascript ise betik dilidir.

Javascript Genel Özellikleri Nelerdir ?

・Polimorfizmi , kapsüllemeyi ve bir dereceye kadar kalıtımı destekleyen nesne tabanlı kodlama dilidir.

・Derleyicilere ihtiyaç duymazsınız çünkü Html ile beraber kullanıldığı için web tarayıcıları Html yorumlar.

・Öğrenilmesi kolaydır. Bu yüzden yazılımla veya web siteleri ile ilgilenen insanların ilk öğrendiği dillerden biridir.

・Zengin ve kullanıcı dostu ara yüze sahiptir. Javascript ile dikkat çekici ve interaktif ara yüzler oluşturabilirsiniz.

Javascript Hangi Alanlarda Kullanılır ?

・Oyun Tasarlama

・Uygulama Geliştirme

・Web Sitesi Geliştirme

Javascript İle Yapılabilecek Bazı Proje Örnekleri ;

・Tarayıcı Oyunları

・Mobil Oyunlar

・Masaüstü Oyunlar

・Web Sitesi Tasarlama

İletişim ;

Son düzenleme:

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)