Logo yapmaya nereden ve nasıl başlamalıyım?

tonix

Kullanıcı
Merhaba, ben de logo tasarımı yapmak öğrenmek, bilgilenmek istiyorum o yüzden bu işi bilen üstadlarım sizlere soruyorum Hangi program ile nereden başlamalıyım ve bana tavsiye-önerileriniz var mı?

Borakan

Kullanıcı
Illustrator ile yapabilirsin. Ben şahsen tam öğrenene kadar öylesine yapmak için çizgi ile logo çalışması nasıl yapılır onu öğrendim.
Profesyonel öğrenmek için ise bende henüz bilmediğimden konuyu takipteyim.

Jonezz

Kullanıcı
Web sitesi
teknobird.com
Illustrator ile yapabilirsin. Ben şahsen tam öğrenene kadar öylesine yapmak için çizgi ile logo çalışması nasıl yapılır onu öğrendim.
Profesyonel öğrenmek için ise bende henüz bilmediğimden konuyu takipteyim
Teşekkürler.

tonix

Kullanıcı
Profesyonel öğrenmek için ise bende henüz bilmediğimden konuyu takipteyim.
Tamam göz gezdireceğim teşekkürler.

MELIH YONGACI

Kullanıcı
Web sitesi
bizim-elma.blogspot.com
Selam,

Öncelikle sizin bu alanda sorduğunuz bu soru eksik ve son tahlilde doğal olarak ta yanlış.
Sizin bu alanda bulunan kişilere sorduğunuz sorudan daha da önemli olan bu şekilde bir soru için detaylı ön bilgiyi vermeniz gerekirdi.
Bizlerin sizin neyi ne kadar bildiğinizi ve aynı zamanda eğitim düzeyinizin ne olduğunu biliyor olma şansımız yok.

- Lisede mi okuyorsunuz ya da mezun musunuz..?
- Üniversite öğrencisi misiniz veya lisans eğitimini tamamladınız mı..?
- Hangi programları hangi düzeyde biliyorsunuz..?
- Örnek vermek gerekirse geometri bilgi düzeyiniz ya da tipografik bakış açınız nedir..?
- Neden logo tasarımı özeline yoğunlaşmak istiyorsunuz..?
- Grafik tasarım bilginiz..?
- Temel sanatsal bakış açınız..? ( Tiyatro, sinema, resim, heykel, desen, tipografi, leke, gölge, perspektif vb...)

Siz tüm bunlara karşın yine de logo tasarımına nereden başlamam gerektiğini söyle gerisini boşver diyorsanız o zaman size,

- Pratik Temel Geometri

bilginizi kısaca baştan ve sabırla gözden geçirmenizi önerebilirim.

- Gıda sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapabilmek için, "Daire nedir, 360 derece neye tekabül eder bunu bilmeniz gerekiyor",
- İnşaat sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapacaksanız, "Üçgenin iç açılarının toplamının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor" ,
- Otomotiv sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapacaksanız eğer, " Dikdörtgenin köşe eğimlerinin hipotenüse olan etkilerini bilmeniz gerekiyor",

ayrıca, tüm bunların dışında hangi noktada hangi programların hangi özelliklerinin kullanıldığında sizin çalışmanızın sağlıklı sonuçlar vereceğini kestirebilecek kadar program bilgisi ve eğer tasarlayacağınız logo basım sürecinden geçecekse renk, kağıt, baskı, cilt gibi temel bilgilere de sahip olmanızda çalışmanın sağlığı açısından yarar gördüğümü belirtmek istiyorum.

Bilginize,

Saygılar...

Borakan

Kullanıcı
Selam,

Öncelikle sizin bu alanda sorduğunuz bu soru eksik ve son tahlilde doğal olarak ta yanlış.
Sizin bu alanda bulunan kişilere sorduğunuz sorudan daha da önemli olan bu şekilde bir soru için detaylı ön bilgiyi vermeniz gerekirdi.
Bizlerin sizin neyi ne kadar bildiğinizi ve aynı zamanda eğitim düzeyinizin ne olduğunu biliyor olma şansımız yok.

- Lisede mi okuyorsunuz ya da mezun musunuz..?
- Üniversite öğrencisi misiniz veya lisans eğitimini tamamladınız mı..?
- Hangi programları hangi düzeyde biliyorsunuz..?
- Örnek vermek gerekirse geometri bilgi düzeyiniz ya da tipografik bakış açınız nedir..?
- Neden logo tasarımı özeline yoğunlaşmak istiyorsunuz..?
- Grafik tasarım bilginiz..?
- Temel sanatsal bakış açınız..? ( Tiyatro, sinema, resim, heykel, desen, tipografi, leke, gölge, perspektif vb...)

Siz tüm bunlara karşın yine de logo tasarımına nereden başlamam gerektiğini söyle gerisini boşver diyorsanız o zaman size,

- Pratik Temel Geometri

bilginizi kısaca baştan ve sabırla gözden geçirmenizi önerebilirim.

- Gıda sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapabilmek için, "Daire nedir, 360 derece neye tekabül eder bunu bilmeniz gerekiyor",
- İnşaat sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapacaksanız, "Üçgenin iç açılarının toplamının ne olduğunu bilmeniz gerekiyor" ,
- Otomotiv sektöründe hizmet veren bir firmaya logo tasarımı yapacaksanız eğer, " Dikdörtgenin köşe eğimlerinin hipotenüse olan etkilerini bilmeniz gerekiyor",

ayrıca, tüm bunların dışında hangi noktada hangi programların hangi özelliklerinin kullanıldığında sizin çalışmanızın sağlıklı sonuçlar vereceğini kestirebilecek kadar program bilgisi ve eğer tasarlayacağınız logo basım sürecinden geçecekse renk, kağıt, baskı, cilt gibi temel bilgilere de sahip olmanızda çalışmanın sağlığı açısından yarar gördüğümü belirtmek istiyorum.

Bilginize,

Saygılar...
Anlatımınız için teşekkürler. Benim attığım video en temel seviyede öğrenmek içindi. Asıl öğrenmek için eğitimini almak gerek tabii.

MELIH YONGACI

Kullanıcı
Web sitesi
bizim-elma.blogspot.com
Selam,

Sn. Borakan,
Yanlış anlaşılma olmaması için yazıyorum. Benim size karşı herhangi bir sözüm yok. Ben konuyu açan ve soran kişiye bu yazıyı yazdım.
İlgili arkadaş biraz fazla aceleci davranıyor bence. Hemen öğrenip para kazanmam gerek düşüncesine sahip gibi sanki.
İyi de o durum bizim dönemimiz için bile geçerli değildi ki şimdi zaten öyle bir durum artık sözkonusu bile değil.

- Hemen öğrenip sektörden ben de payını kapmalıyım...

gibi bir düşüncenin artık ne yeri ne de zamanı. Geçiş dönemi kapandı. Artık taşlar bu anlamda yerine oturdu.

Önümüdeki süreç,

- Öğrenme, özümseme ve sürekli uygulama tekrarı. İyi ve kaliteli bir eğitim alma süreci...

şeklinde kendisini göstermektedir. Bu anlamda arkadaşımızın düşüncesi bence çıkmaz sokak.
Yine de kendisine başarılar dilerim. Umarım herşey istediği gibi olur.

Bilginize,

Saygılar...

Sally

Kullanıcı
Merhaba, YouTube üzerinde Murat Boyraz ve Revize Adam gibi işinin ehli olan tasarımcılar, bu konu hakkında videolar paylaşıyorlar. Özellikle Murat Boyraz gerçekten kaliteli ve bu işi düzgün yapan bir insan. İzlemeni kesinlikle tavsiye ediyorum.

whatticker

Kullanıcı
Merhaba, başlangıç olarak adobe photoshop kullanabilirsiniz. Udemy'den ders alıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)