Osman Sınav Kimdir?

Tasarımcınız Angel

Kullanıcı
Katılım
9 Nis 2024
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
1
osman sınav kimdir.jpeg


1956 yılında ’da doğdu. 1975 yılında Resim Bölümünü bitiren Sınav, tekstil tasarımıyla da ilgilendiği için 1977’de aynı okulun Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu Tekstil Dizaynı Bölümüne kaydoldu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Sinema Televizyon Enstitüsünde de eğitim gören Sınav, 1979 yılında mezun oldu.

Profesyonel iş hayatına Man Ajans’ta metin yazarı olarak çalışmaya başlayarak atılan Sınav, reklamcılık kariyerine daha sonra 1980 ve 1984 yılları arasında Grafika Lintas isimli ajansta devam etti. Metin yazarlığının yanı sıra creative grup başkanlığı görevini de yürüten Sınav, 1984 yılında Film Yapım/Yönetim Ltd. Şti.ni kurdu. Yazdığı 500’e yakın reklam filmi ve kampanyayla uzun soluklu reklamcılık tecrübesine 1987’de son noktayı koyan Sınav, artık sadece sinema projeleri üzerine yoğunlaşmak istiyordu.

TV dizileri ve uzun metrajlı filmleri başlatan yönetmen, aynı yıl başrollerini ve ’in paylaştıkları isimli TV filmi için kamera arkasındaydı. Ardından 1989’da senaryosunu ile birlikte yazdıkları geldi. 1990’da , ve filmlerini çeken Sınav, 1993’te isimli TV dizisinin yönetmenliğini yaptı.

1994’te ’a en iyi oyuncu, kendisine de en iyi yönetmen dallarında kazandıracak 'yı çekti.

, ve gibi diğer TV dizilerine de imza atan yönetmen, daha önce de birlikte çalıştığı ve ’in başrollerini paylaştıkları isimli filmi 1998’de izleyiciyle buluşturdu. filmdeki rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödülünün sahibi oldu.

’nu keşfeden yönetmen, onun güçlü bir yüzü olduğunu düşünüyordu ve İmirzalıoğlu-Sınav ortaklığı 1998’de isimli diziyle start aldı. 2001’de filmi için kamera arkasına geçen Sınav, ’yle hatırı sayılır bir gişe başarısı elde etti.

2002 yılında ’in de aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla ’ne imza atan Sınav, ’nin de 55. bölümüne kadar yönetmenliğini ve yapımcılığını yaptı. Mafya ve derin devlet ekseninde gelişen ilişkiler üzerine kurulu olan dizinin yönetmenliğini başka projelerle ilgilenmek için bıraktığını söylemiştir.

Kapıları Açmak ve klasiği 'ın yeni versiyonu için kamera arkasındaydı.

Osman Sınav son olarak yönetmenliğinin yanı sıra yapımcılığını da üstlendiği, Fatih Akın’ın isimli filminden tanınan ve , gibi filmlerde de rol almış ’in de aralarında olduğu oyuncu kadrosuyla, ’nu vizyona soktu.

2012 yılında özel bir törenle, Sinema ve Televizyon Bölümünden mezun oldu.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst