Windows 10 Yer Açma !

RekonStar

Kullanıcı
Katılım
9 Ağu 2022
Mesajlar
33
Tepkime puanı
0
Puanları
6
1-) Akıllı Depolamayı Aktif Hâle Getirme:
Akıllı depolamanın ne olduğunu anlatmakla başlayalım. Kendisi çöp kutunuz, indirilenler klasörünüz gibi yerlerde bulunan dosyaları seçtiğiniz aralıklarla temizler. Bunlara ek olarak diskinizde yer azaldığı zaman alan açarak sisteminizin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Akıllı depolamayı açmak için:
Ayarlar>Sistem>Depolama dizinden ''Akıllı Depolamayı Aç'' seçeneğini işaretleyin.

2-) En Sade Disk Temizleme Seçeneği ve Sistem Dosyalarını Temizleme:
Bu maddede diskinizi temizlemenin diğer yöntemlere göre en kısa yolunu göstereceğim. Öncelikle dosya gezginini açıyorsunuz, ''Bu Bilgisayar'' seçeneğine tıklıyor ve diske sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz ve açılan sekmede ''Diski Temizle'' seçeneğine tıklıyorsunuz.

3-) Temp Klasörünü Temizleme
Windows tuşuna basılı tutarken R tuşuna basarak açtığınız konsola ''Temp'' yazın, açılan klasörde fare imleciniz ile bütün dosyaları seçin (kısaca Ctrl+A) ve hepsini silin. Silerken çıkan seçeneklerde belirtilen klasörleri temizlemek yerine atla seçeneğini işaretleyin. Bilgisayarınızı boğan eski dosyalarınızı bu vesileyle sileceksiniz.
Bu işlemi 2 haftada 1 yapmanızı öneririm.

4-) Kullanmadığınız Uygulamaları Silin
Birçok kullanıcı birkaç tık ile istemediği dosyaları sildiğini düşünür fakat bu çok büyük bir yanılgıdır, çünkü silinme işlemine rağmen eski dosyalar bilgisayarınızda durur lâkin hatırlayacağınız üzere temp klasörünü temizlediğimizde bu sorunu çözdük. Uygulamalarınızı kökünden temizlemek için arama kısmından:
Denetim Masası>Programlar>Programlar ve Özellikler dizinden kullanmayacağınız uygulamaya sağ tıklayarak kaldır seçeneğini işaretleyin. Hepsi bu kadar kolaydı!

5-)Ayarlara Bir Daha Uğramaya Ne Dersiniz?
Ayarlardan depolama seçeneğine kadar gelme işlemini tekrar gerçekleştirelim(Kullanmadığınız uygulamaları buradan da kaldırabilirsiniz ama şu an işimiz bu değil.)
Bu ekrandan ''Geçici Dosyalar'' seçeneğine tıklayarak biraz daha alan açabilirsiniz. Genelde burada çok yüksek boyutlu dosyalar olmayacağını hatırlatmamda fayda var.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst