Lua Nedir?

Client

Kullanıcı
Katılım
30 Nis 2022
Mesajlar
22
Tepkime puanı
1
Puanları
3
Lua Nedir?

Bu arkadışımız gün geçtikçe kullanıcı sayısı fazlasıyla artmakta ve tanınmakta olan bir dildir. Lua dili daha çok oyun programlama bölümünde gelişmesini sürdüren gerektiğince hızlı ve daha az alan kaplaması sebebi ile tercih edilen bir programlama dilidir. Bu dil sayesinde bir çok oyunlara mod yapma imkanınız bulunuyor. Türkiye de Lua dili fazla ilgi görmeyip haberi olunmadığı için tercih edilmemektedir maalesef. Ancak kullanıldığı global ünlü programlarla kendini kanıtlayan bir dil olarak programlama kategorisinde top 5'te yerini alıyor.

Ne İşe Yarar?

Lua, küçük bir paket ortamında dağıtılan ve "ANSI/ISO C" derleyicisi olan tüm platformlarda kurulabilir haldedir. Kısaca Portable bir dil diyebiliriz. Bir uygulamaya .lua eklemek onun boyutunu büyütmez büyütmez kendisinin diğer dillere en güzel özelliği fazla alan kaplamaması.Lua şuanlık "MIT "lisansı altında dağıtılmaktadır. Tabi ki diğer programlama dilleri gibi de Lua da "Ücretsiz ve Açık kaynak kodludur."Lua yazılımcılar arasında performans konusu ile ilgili bir üne sahiptir. Çeşitli kriterler ve betik dilleri bölümünde hızlı ve temiz bir dil olarak Lua’yı göstermektedir. Lua çok ince ayarlı benchmark (test etme) programlarında bile test edildiğinde ne kadar süratli olduğunu her zaman göstermektedir. Büyük uygulamaların önemli bir alanı Lua ile yazılmıştır.

Nerelerde Kullanılır?

"Oyun Programlama" kategorisinde daha sık kullanıldığı için ufak örnek vereyim sizlere : World of Warcraft - GTA San Andreas için tasarlanmış Multiplayer oyunların içinde Lua programlama dili bulunmaktadır. Bir çok mod yapımında da sık sık kullanılır. Ek olarak sadece oyunlar da değil programlar da da kullanılmaktadır ufak bir örnek vermek gerekirse : Adobe Photoshop Lightroom - Wireshark vb gibi programlarda da Lua dili kullanılmıştır.
 

Yorum yapmak için bir hesap oluşturun veya giriş yapın

Yeni bir konu oluşturabilmek veya konulara cevap verebilmek için sitemize üye olmanız gerekmektedir

Hesap oluştur

Forum sitemizde bir hesap oluşturun. Bu işlem çok kolay!

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yapın.

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Üst